Najpotrzebniejsze produkty to: woda, żywność instant o długim terminie przydatności, naładowane powerbanki, latarki, baterie, środki odkażające, worki na śmieci o dużej pojemności, rękawiczki, karma dla zwierząt. Można je przynosić do Bursy dla chłopców na ul. Kościuszki 91.
Jeśli to stanowi trudność w dostarczeniu produktów pod wskazane miejsce, wyżej wymienione produkty można przynosić do kościoła i składać przy klatce schodowej na chór w godz. 8:30 – 9:00 i 17:45 – 18:15.
Zbigniewa Zielińskiego zapraszający na uroczystości odpustowe w Skrzatuszu w 2024 roku
WDZIĘCZNI ZA NASZ KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKI KOŚCIÓŁ
W OCZEKIWANIU NA 450-LECIE OBECNOŚCI PANI SKRZATUSKIEJ
Drodzy Współbracia w Kapłaństwie,
Osoby Życia Konsekrowanego,
Diecezjanie, Drodzy Siostry i Bracia!
Przed nami obchody diecezjalnej uroczystości odpustowej w Skrzatuskim Sanktuarium, w którym Maryja jest z nami od blisko czterech i pół wieku. Jest obecna jako Pieta – Najświętsza Maryja Panna Bolesna, a jej oddziaływanie znalazło odzwierciedlenie w tytule, którym się do Niej zwracamy: Matka Miłości Zranionej i Naszej Nadziei.
Trwająca peregrynacja kopii Piety Skrzatuskiej, która objęła już większą część Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, sprawiła, że historia Jej obecności nie jest pisana tylko spotkaniami przybywających do Niej pielgrzymów, ale sama Matka, odwiedzając domy swoich dzieci, przyniosła nam Jezusa i wniosła „Radość Ewangelii, która napełnia serce oraz całe życie tych, którzy dzięki Niej spotykają się z Jezusem” (Evangelii Gaudium, 1). Szczególną okazją do utrwalenia tej ewangelicznej radości będą zbliżające się obchody odpustowe, na które z całego serca zapraszam.
Jesteśmy ubogaceni obchodami trwającego Jubileuszu 900-lecia chrystianizacyjnej misji św. Ottona na Pomorzu, nadto stajemy na progu kolejnych jubileuszy: 2025 lat od narodzin Chrystusa i 1025 lat od chrztu kołobrzeżan. Przygotowując się do Jubileuszu 450-lecia, przez trwającą peregrynację kopii Piety Skrzatuskiej, wkraczamy z radością w ten czas, by pogłębić naszą wiarę w Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat i go odkupił, oraz założył Kościół – wspólnotę budowaną na fundamencie chrztu. Maryja zaprasza do naszego diecezjalnego wieczernika w Skrzatuszu, by nasze uczestnictwo we Wspólnocie Kościoła było jeszcze pełniejsze, by dodać nam odwagi w trudnościach, bo przecież Ona jest Matką Miłości Zranionej i Naszej Nadziei.
Przeżywając te jubileusze trzeba pamiętać o słowach papieża Franciszka, który przypomina, że jubileusze w życiu Kościoła zawsze były wydarzeniami o wielkim znaczeniu duchowym, kościelnym i społecznym. Stanie się to również tym razem, jeżeli przygotujemy się do nich z intensywną wiarą, żywą nadzieją oraz czynną miłością. Wkraczając więc w ten czas jako „pielgrzymi nadziei” ufamy, że będzie on, dzięki Maryi, opatrznościowym doświadczeniem miłości, która leczy, a także nadziei, dzięki której nasz Kościół diecezjalny z nową energią podejmie swą misję ewangelizacyjną.
Drodzy Siostry i Bracia!
Dzisiaj, kiedy przygotowujemy się do dorocznych obchodów odpustowych w naszym Sanktuarium Pani Skrzatuskiej, Jezus staje przed nami i otwiera nam oczy przywołując ważne wydarzenia z historii naszego życia, a także z dziejów ludzkości i zaprasza do fundamentalnej refleksji pytając: „Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?” (Jk 2, 5). Ileż razy Bóg był z mocą obecny w naszym życiu, gdy tylko pozwoliliśmy mu działać? A czy dziś pozwalamy Bogu na obecność w domu naszego życia? Dlatego prorok Izajasz wzmacnia nas i mówi: „Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, […] On sam przychodzi, by was zbawić” (Iz 35, 4). Zachęca też byśmy odkryli w sobie powinność i radość apostolstwa: „Powiedzcie małodusznym: „Odwagi!” (Iz 35, 4-7a). A „wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód.” (Iz 35, 6-7a). Czyż nie tego nam potrzeba w czasie rosnących niepokojów w Ojczyźnie i poza jej granicami?
Drodzy Współbracia w Kapłaństwie,
Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Diecezjanie!
Zapraszam Was na pielgrzymkę do Skrzatusza w niedzielę 15 września. W tym ważnym momencie towarzyszyć nam będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański oraz biskupi naszej metropolii, którzy wraz z prezbiterium celebrować będą uroczystą sumę o godz. 12:00. To wspólne świętowanie rozpoczniemy nabożeństwem przygotowania o godz. 10.30.
Drodzy Młodzi Przyjaciele! Wam powierzamy rozpoczęcie tego święta. Dzień wcześniej, w sobotę o godz. 13:00 zapraszam Was na nasze Diecezjalne Spotkanie Młodych, które jak co roku będzie miało szczególną oprawę pomagającą nam w pełniejszym odkryciu naszego miejsca we wspólnocie Kościoła.
Siostry i Bracia, już teraz dziękuję Wam za modlitwę, za obecność w Skrzatuszu i współtworzenie naszego diecezjalnego Kościoła, w tym także za troskę o Skrzatuskie Sanktuarium wyrażoną złożonymi dziś na tacę ofiarami.
Tych zaś, którzy nie mogą uczestniczyć w naszej pielgrzymce do Skrzatusza, zachęcam do duchowej łączności w czasie niedzielnych Mszy św. w swoich parafiach i osobistych modlitwach. Możemy także łączyć się z naszą wspólnotą w Skrzatuszu poprzez diecezjalną internetową telewizję „Dobre Media”.
Drodzy, z nadzieją na wspólne świętowanie zapraszam do Skrzatusza na odpustowe obchody i zapewniam o modlitwie z serca błogosławiąc.
+ Zbigniew Zieliński
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski
Szanowni Państwo,
Policja w dalszym ciągu odnotowuje przypadki oszustw na osobach starszych dokonywanych na tzw. legendę, m.in.: „na wnuczka", „na policjanta", "na wypadek", czy „na pracownika banku". W celu wyłudzenia pieniędzy oszuści podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, czy pracowników banków. Zazwyczaj w sposób losowy wybierają swoje ofiary, najczęściej kontaktują się telefonicznie i przedstawiają nieprawdziwe historie np. o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym lub udziale bliskiej osoby w wypadku samochodowym. Oszuści, wprowadzając atmosferę presji czasu i ogromnych emocji, proszą o przekazanie pieniędzy, dokonanie przelewu lub nawet zachęcają do wzięcia pożyczki. Pieniądze te mają pomóc uratować życie najbliższym, pomóc im w rozwiązaniu poważnych kłopotów lub pomóc organom ścigania w zapobieżeniu defraudacji znacznych kwot zdeponowanych na kontach bankowych.
Dlatego apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy o czujność i rozwagę!
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.
„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]
LIST KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA
Umiłowani Siostry i Bracia!
Fragment Ewangelii św. Marka na dzisiejszą jedenastą niedzielę zwykłą, pozostawia nam przesłanie o królestwie Bożym, które Bóg „wsiewa” w ziemię ludzkiego serca. Teksty liturgiczne wyjaśniają, że jest to „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”. W przypowieści o ziarnku gorczycy dostrzegamy troskę Boga o życie ludzkie, o godne i właściwe warunki jego rozwoju i wzrostu, a wreszcie, o jego zbawienie. Bóg Wszechmogący jest Dawcą Życia, przez co jest obecny w poczęciu i życiu każdego człowieka. Życie nowej, unikalnej osoby ludzkiej, rozpoczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek matki i ojca. Od tego momentu każdy człowiek powinien mieć zapewnione pełne prawo do ochrony życia.
„Nie może istnieć prawdziwa demokracja, jeżeli nie uznaje się godności każdego człowieka i nie szanuje jego praw”- przypominał św. Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae (nr 101). Prawa każdego człowieka do życia chroni Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych UE oraz Konstytucja RP i zapisy ustawowe. Jest to elementarna zasada wpisana w naturę człowieka, której nie wolno naruszać. „Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka. Zakłada ona przekonanie, że każda ludzka istota jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w każdej fazie swego rozwoju” (Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita, 91).
„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”
Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.
Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.
W domach nie brakuje piesków i kotów, brakuje dzieci - powiedział papież Franciszek w piątek w Rzymie na kongresie na temat przyrostu naturalnego. Problemem świata nie są rodzące się dzieci, ale „egoizm, konsumpcjonizm i indywidualizm sprawiające, że ludzie są syci, samotni i nieszczęśliwi”.
- Liczba urodzeń jest pierwszym wskaźnikiem nadziei narodu. Bez dzieci i młodzieży kraj traci swoje pragnienie przyszłości - podkreślił Franciszek w oklaskiwanym przemówieniu na wydarzeniu pod nazwą „Stany Generalne na temat Przyrostu Naturalnego”.
- Kiedyś nie brakowało badań i teorii, alarmujących w sprawie liczby mieszkańców Ziemi, bo według nich rodzenie się zbyt wielu dzieci doprowadziłoby do nierówności ekonomicznych, braku zasobów i zatrucia środowiska. Zawsze uderzała mnie konstatacja, że tezy te, już przedawnione i pokonane, przedstawiały istoty ludzkie tak, jakby to był problem - odnotował.
Strona 1 z 2