Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ma on zachęcić katolików do podjęcia osobistego nawrócenia, aby jak najlepiej przygotować się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
W Środę Popielcową odbywa się obrzęd posypania głów popiołem, który oznacza żałobę i pokutę. Obrzędowi towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W XI wieku narodził się zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.
Porządek mszy św.: godz. 900, 1600, 1730, 1900.
24 grudnia rozpocznie się Jubileusz 2025. Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o rozpoczynającym się Roku Świętym, który będzie przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Jubileusz rozpocznie się 24 grudnia o godz. 19:00 otwarciem w Bazylice Watykańskiej Drzwi Świętych. Zakończy się natomiast 6 stycznia 2026 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego.
1. Początki Jubileuszu
Jubileusz to tradycja biblijna. Był obchodzony co 50 lat. Przypominał Izraelitom o darowanej im przez Boga wolności i godności. Do tej tradycji odwołał się sam Jezus, kiedy, rozpoczynając publiczną działalność, ogłaszał Rok Łaski od Pana. Kościół zaadaptował tradycję jubileuszy w 1300 r. Począwszy od 1475 r. są one obchodzone co 25 lat, aby każde pokolenie mogło doznać łaski Roku Świętego i uzyskać odpust zupełny.
2. Drzwi Święte
Rok Święty to czas duchowej odnowy. Istotnym środkiem jest tu odbycie pielgrzymki, przejście przez Drzwi Święte, symbolizujące Jezusa, który mówi o sobie, że jest dla nas bramą. Stąd znaczenie Rzymu. W odróżnieniu od ostatnich jubileuszy, tym razem Drzwi Święte zostaną otwarte wyłącznie w Wiecznym Mieście: w czterech bazylikach papieskich i więzieniu Rebibbia.
Ojca Świętego Franciszka o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa (24.10.2024). >>>PEŁNY TEKST<<<
Miłość Chrystusa ukazana w Jego Najświętszym Sercu
„Jego otwarte Serce uprzedza nas i czeka bezwarunkowo na nas, nie stawiając żadnych wstępnych wymagań, aby móc nas kochać i ofiarować nam swoją przyjaźń: On pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4, 10). Dzięki Jezusowi «myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam» (1 J 4, 16)”.
Podczas gdy „w społeczeństwie – jak pisze Papież – mnożą się różne formy religijności, które nie odwołują się do osobistej relacji z Bogiem miłości”, a chrześcijaństwo często zapomina o „o czułości wiary, radości z oddania się służbie, gorliwości misji prowadzonej pomiędzy ludźmi”, Papież Franciszek proponuje nowe pogłębienie miłości Chrystusa ukazanej w Jego świętym Sercu i zachęca nas do odnowienia naszej autentycznej pobożności, pamiętając, że w Sercu Chrystusa „możemy odnaleźć całą Ewangelię”: to w Jego Sercu „ostatecznie rozpoznajemy samych siebie i uczymy się kochać”.
Świat zdaje się tracić serce
Franciszek wyjaśnia, że spotykając miłość Chrystusa, „stajemy się zdolni do tworzenia braterskich więzi, do uznania godności każdego człowieka i do troszczenia się razem o nasz wspólny dom”, do czego zachęca w swoich społecznych encyklikach „Laudato si” i „Fratelli tutti”. Stając przed Sercem Chrystusa, prosi Pana, „aby jeszcze raz zlitował się nad tą zranioną ziemią” i wylał na nią „skarby swojego światła i miłości”, aby świat, „przeżywa wojny, nierówności społeczno-ekonomiczne, konsumpcjonizm i antyludzkie wykorzystywanie technologii, mógł odzyskać to, co najważniejsze i niezbędne: serce”.
Ogłaszając przygotowanie dokumentu na zakończenie audiencji generalnej 5 czerwca, Papież wskazał, że pomoże on rozważać aspekty „miłości Pana, które mogą oświetlić drogę odnowy kościelnej, ale także, które mówią coś znaczącego światu, wydającemu się tracić serce”. Ma to wszystko miejsce podczas obchodów 350. rocznicy pierwszego objawienia Najświętszego Serca Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque z 1673 roku, które potrwają do 27 czerwca 2025 roku.
Zbigniewa Zielińskiego zapraszający na uroczystości odpustowe w Skrzatuszu w 2024 roku
WDZIĘCZNI ZA NASZ KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKI KOŚCIÓŁ
W OCZEKIWANIU NA 450-LECIE OBECNOŚCI PANI SKRZATUSKIEJ
Drodzy Współbracia w Kapłaństwie,
Osoby Życia Konsekrowanego,
Diecezjanie, Drodzy Siostry i Bracia!
Przed nami obchody diecezjalnej uroczystości odpustowej w Skrzatuskim Sanktuarium, w którym Maryja jest z nami od blisko czterech i pół wieku. Jest obecna jako Pieta – Najświętsza Maryja Panna Bolesna, a jej oddziaływanie znalazło odzwierciedlenie w tytule, którym się do Niej zwracamy: Matka Miłości Zranionej i Naszej Nadziei.
Trwająca peregrynacja kopii Piety Skrzatuskiej, która objęła już większą część Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, sprawiła, że historia Jej obecności nie jest pisana tylko spotkaniami przybywających do Niej pielgrzymów, ale sama Matka, odwiedzając domy swoich dzieci, przyniosła nam Jezusa i wniosła „Radość Ewangelii, która napełnia serce oraz całe życie tych, którzy dzięki Niej spotykają się z Jezusem” (Evangelii Gaudium, 1). Szczególną okazją do utrwalenia tej ewangelicznej radości będą zbliżające się obchody odpustowe, na które z całego serca zapraszam.
Szanowni Państwo,
Policja w dalszym ciągu odnotowuje przypadki oszustw na osobach starszych dokonywanych na tzw. legendę, m.in.: „na wnuczka", „na policjanta", "na wypadek", czy „na pracownika banku". W celu wyłudzenia pieniędzy oszuści podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, czy pracowników banków. Zazwyczaj w sposób losowy wybierają swoje ofiary, najczęściej kontaktują się telefonicznie i przedstawiają nieprawdziwe historie np. o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym lub udziale bliskiej osoby w wypadku samochodowym. Oszuści, wprowadzając atmosferę presji czasu i ogromnych emocji, proszą o przekazanie pieniędzy, dokonanie przelewu lub nawet zachęcają do wzięcia pożyczki. Pieniądze te mają pomóc uratować życie najbliższym, pomóc im w rozwiązaniu poważnych kłopotów lub pomóc organom ścigania w zapobieżeniu defraudacji znacznych kwot zdeponowanych na kontach bankowych.
Dlatego apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy o czujność i rozwagę!
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.
„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]
Strona 1 z 2