A A A

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA - 29.06.2025 r.

Z Ewangelii wg św. Mateusza

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?». A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków». Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?». Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». Mt 16, 13‑19

SŁOWA WDZIĘCZNOŚCI

Świętemu Piotrowi dziękujemy za jego wiarę, którą Jezus określił jako skała. Na niej zbudował On swój Kościół. Ta skała przeżyła wstrząs zwątpienia na dziedzińcu Kajfasza w Wielki Piątek, ale po przebaczeniu, jakie okazał mu Jezus, umocniona, wystarczyła do złożenia świadectwa na watykańskim wzgórzu.

Dziękujemy mu za odwagę wyznania miłości wobec Jezusa zmartwychwstałego, gdy stwierdził, że Go kocha więcej niż inni uczniowie. I za to, że wyraził zgodę na wzięcie odpowiedzialności za sterowanie Chrystusową Owczarnią.

Świętemu Pawłowi dziękujemy za czytelne ukazanie prawdy o wolności wobec prawa, ustanowionego przez ludzi, która polega na całkowitym posłuszeństwie Bogu. Dziękujemy mu również za ukazanie ceny, jaką za tak rozumianą wolność się płaci.

Dziękujemy mu za wskazanie sposobu komunikacji z ludźmi innych religii i możliwości głoszenia im dobrej nowiny. Jego instrukcje są aktualne do chwili obecnej i otwierają okno na cały świat.

Dziękujemy Jezusowi, że ich wybrał i ich świadectwo potraktował jako fundament naszej wiary. To dwaj najważniejsi nauczyciele w Kościele.

Za wstawiennictwem św. Piotra prosimy o żywą wiarę i tak mocną miłość do Zmartwychwstałego, jaką on posiadał.

Za wstawiennictwem św. Pawła prosimy o wolność ducha w każdej sytuacji, w jakiej się znajdziemy, i o umiejętność życia Ewangelią we współczesnym świecie.

Ks. Edward Staniek