III NIEDZIELA ZWYKŁA – 26.01.2025 r.
Z Ewangelii wg św. Łukasza
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». Łk 1, 1‑4; 4, 14‑21
FASCYNUJĄCY TEKST
Tak łatwo wśród milionów stron pokrytych drukiem zgubić strony tekstu Pisma Świętego. Jego los przypomina butelkę wody życia zakorkowaną i niesioną przez wzburzone fale wielkiej powodzi. W tej butelce jest pełnia mądrości i mocy, jest obecny Bóg w swoim słowie. Niesiony na falach powodzi ginie z oczu współczesnych ludzi. Mamy wody słowa wokół siebie. Każdego dnia przeglądamy teksty z prasy, książki, Internetu lub słuchamy słów czytanych lub głoszonych... miliardy słów ludzkich... A gdzie jest słowo Boga?
Nehemiasz i Ezdrasz zorganizowali dla wiernych Izraelitów czytanie Biblii i był to dzień uroczysty. Odkryli, jak ważne jest słowo Boga skierowane do nich w trosce o ich dobro. Płakali ze wzruszenia. Ponownie zostali zachwyceni mocą i bogactwem słowa Bożego.
Podobne wrażenie odnieśli mieszkańcy Nazaretu, słuchając czytania Biblii przez Jezusa i Jego wyjaśnienia. On ukazał aktualność przeczytanego słowa i wskazał na siebie jako wypełnionego Duchem Bożym.
Biblia jest światem tajemnic Bożych i wymaga wtajemniczenia. Ten, komu zależy na wejściu i zamieszkaniu w tym świecie, uczyni wszystko, aby opanować sztukę czytania Pisma Świętego. Stopniowo ten, kto to czyni, odkrywa, że słowo Boga jest pokarmem ducha i bez niego duch wpada w anemię.
Czym dla nas jest czytanie Pisma Świętego? jeśli chcemy być mądrzy i mocni, to tylko w oparciu o ten pokarm.
Trzeba, abyśmy byli świadkami Biblii, jakich chce mieć Chrystus czytający Proroka Izajasza w synagodze rodzinnego miasta. Dla nas tekst Pisma Świętego musi być na pierwszym miejscu i zawsze winien być pokarmem naszego ducha.
Ks. Edward Staniek