UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP – 08.12.2024 r.
Z Ewangelii wg św. Łukasza
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?». Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł. Łk 1, 26‑38
Anioł adiutantem Pana Boga
Z Ewangelii, która mówi o Zwiastowaniu dowiadujemy się, że kiedy człowiek jest wezwany do wielkich dzieł Boga, to wtedy Bóg posługuje się aniołem jako swoim adiutantem. Przez niego dociera do człowieka z prawdami, które nie mieszczą się w ludzkim rozumieniu i wymagają wiary. Trzeba jednak mieć pewność, jaki anioł do mnie przemawia: posłuszny Bogu, czy zbuntowany, który niszczy to, co boskie. Historia zbawienia jest zawsze znana pewnym aniołom. My poznamy ich świat dopiero przekraczając próg wieczności.
Pismo Święte ujawnia, że istnieją aniołowie wtajemniczeni przez Boga we współpracę z człowiekiem, który odgrywa ważną rolę w dziejach zbawienia. Anioł Gabriel rozmawia z Marią z Nazaretu, zwiastując jej poczęcie Syna Bożego. Anioł rozmawia również z Zachariaszem, ojcem Jana Chrzciciela. Pismo Święte mówi o takiej komunikacji z wieloma bohaterami biblijnymi.
Inny sposób komunikacji Boga z nami to sny. W Starym Testamencie przez sen Józef, syn Jakuba, zostaje poinformowany o tym, co go czeka i że jego bracia będą mu oddawać pokłon. Tak się stało. W Ewangelii Józef, mąż Marii z Nazaretu, zostaje przez sen poinformowany, jak ma się zachować wobec żony i jej dziecka. Nawet słyszy imię, jakie ma dziecku nadać.
Do nas Bóg zwraca się przez słowa Pisma Świętego, które można odczytać i wykonać dzięki wierze w natchnione bogactwo tekstu świętego. Tekst ten czytany jest w kościele, ale często słuchacze nie widzą w nim obecnego Boga. Traktują Pismo Święte jako Biblię, czyli książkę dla każdego. Wtedy bogactwo Słowa Bożego do nich nie dociera. Zajmują się jedynie tym, co zostało wpisane w historię Izraela i w historię Jezusa Chrystusa, który przebywał na ziemi. Jezus założył Kościół i w nim zostawił Pismo Święte oraz tradycję, czyli ludzi, którzy stanowią łańcuch świadków prawdy, jaką On przekazał. Spotkanie z takim świadkiem prawdy obecnej w Kościele jest najczęstszym sposobem przekazywania nam Słowa Bożego i łaski wiary z pokolenia na pokolenie. (…)
Podziękujmy za bogactwo formy przekazu Słowa Bożego w Kościele. Pamiętajmy, że nie wystarczy słuchać Boga, trzeba Go posłuchać. On zawsze daje zadanie do wykonania. Posłuszny jest ten, który zadanie wykona. Maria pięknie dziękowała Aniołowi, ale podsumowała wszystko: „Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. (…) Słuchamy Boga i wykonujemy zadania, które nam zleca.
Ks. Edward Staniek