Previous Next Play Pause

Rozważania

Adoracja

1%

Pielgrzymka

A A A

– Mamy być żywymi tablicami wypisanymi miłością Boga w naszych sercach, w naszych ciałach – mówił w Czaplinku bp Edward Dajczak w czasie Mszy św., która w poniedziałek zainaugurowała 22. Przystanek Jezus. Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna skierowana do uczestników Festiwalu Pol’and’Rock. Do Czaplinka w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyjechało 130 ewangelizatorów.

W homilii bp Dajczak zwrócił uwagę, że od pierwszej do obecnej edycji Przystanku Jezus parokrotnie zmienił się świat – przede wszystkim w ludziach. – Dziś w ewangelizacji potrzeba człowieka, który będzie miał odwagę przekroczyć zastane granice, zastany sposób reagowania – i nie chodzi o nowinki, o jakieś show ewangelizacyjne – ale chodzi o przekraczanie granic w Duchu Świętym – wskazał bp Dajczak.

Duchowny powiedział, że największym zagrożeniem dla przekazu wiary jest bezmyślne powtarzanie wyuczonych formuł katechizmowych. – Nic w Bogu nie jest statyczne. Nic nie jest oglądaniem się wstecz i powtarzaniem tego, co było zawsze – mówił biskup podkreślając, że słowa Ewangelii są od dwóch tysięcy lat te same, ale ciągle nowe. – Kochać dzisiaj człowieka oznacza inne zachowanie, inne słowa i być może nawet na naszej twarzy inaczej wypisane – mówił biskup zwracając uwagę, że wrogiem miłości jest przyzwyczajenie i apelował, aby pozwolić Bogu, by dał nam łaskę świeżości.

– Miłość nic nie traci na spotkaniu z krzyżem – podkreślał bp Dajczak zachęcając ewangelizatorów do pokory. – Miłość bardzo zyskuje, kiedy podróżuje incognito. Niekoniecznie wtedy, gdy jest na sztandarach, ekranach, monitorach, ale wtedy gdy jest w głębi serca – dodawał. – My mamy być żywymi tablicami wypisanymi miłością Boga w naszych sercach, w naszych ciałach. A Zbawiciel to On – nasz Pan – zakończył duchowny.

22 edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus odbywa się w dniach 1-7 sierpnia 2022 r. pod hasłem „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). Do Czaplinka w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyjechało 130 ewangelizatorów. Przez pierwsze trzy dni uczestniczą w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i warsztatach ewangelizacyjnych po czym wyjdą do ewangelizację na polach Festiwalu Pol’and’Rock.

Transmisje z rekolekcji, nabożeństw i innych wydarzeń Przystanku Jezus przeprowadzi Radio Profeto. Szczegółowy plan w ramówce na stronie profeto.pl/radio.

Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną skierowaną do ludzi młodych uczestniczących w Festiwalu Pol’and’Rock. Powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w roku 1999, jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Przystanku Woodstock – jednego z największych koncertów muzyki rockowej w Europie gromadzącym kilkaset tysięcy młodych.

Jako dzieło ewangelizacyjne, Przystanek Jezus od samego początku, cieszył się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła pośród młodych.

Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus w Żarach, w 1999 r., był bp Edward Dajczak, ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zaś organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego.

Źródło: E-Kai